»آخرین مطالب سایت
وبسایت رسمی مولانا عبدالصمد غیاثی
پاسخنامه (قسمت اول)

پاسخنامه (قسمت اول)

پاسخنامه (قسمت اول)

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله الذی هدانا لهذا و ما کنا لنهتدی لولا أن هدانا الله و الصلاه والسلام علی رسوله محمد و علی آله و أصحابه أجمعین اما بعد:

شخصی مجهول و از کسانی که دنبال تفرقه در میان أمت اسلامی هستند، از إختلافاتی که در میان محدثین و فقهاء و مجتهدین أمت محمد صلی الله علیه و سلم وجود دارد سوء استفاده نموده اوراقی چند در مورد نمار تراویح به عنوان، «هشت رکعت نماز تراویح از رسول الله صلی الله علیه و سلم» به رشته تحریر درآورده و علمای دیوبند را به تعصب، خیانت، دروغ، تقلب، هواپرستی و نفس پرستی متهم نموده است. و ایرادات و دلایل آنها را بی أساس و پوچ دانسته است.

جالب اینجاست که نویسنده حاضر نشده اسم خودش را بنویسد تا دانسته شود که دارای چه عقیده و مذهبی است. اگر واقعاً آنچه نوشته حق است، پس این تدلیس و پنهان کاری چرا؟! اکنون به تحقیق و بررسی برخی از مطالبش می پردازیم تا برای همه معلوم گردد که آیا علمای دیوبند متعصب و خیانتکاراند یا این افراد مجهول که پشت پرده قرار دارند و با پنهان کاری می خواهند به اهداف شوم شان برسند و جوانان متدین را از علمای راستین و از سواد أعظم و راه مؤمنان بیگانه کنند و به بیراهه بکشانند. (لازم به ذکر است احادیث و عبارات علما از المکتبه الشامله گرفته شده اند).

این شخص مجهول می گوید: «هشت رکعت نماز تراویح از سنت فعلی نبی اکرم (ص) صحیح و ثابت است حدیث قولی از حضرت چیزی وارد نشده کلیه احادیث وارده در این بحث فعلی هستند و از کردار و فعل نبی اکرم با سند صحیح ثابت است که ایشان در ماه رمضان و غیر رمضان با هشت رکعت قیام اللیل می فرمودند این مبحث شامل چندین حدیث است در ابتدا متن حدیث و تخریج حدیث و اعتراف اهل علم و علمای مذهب حنفی و نقد و بررسی شبهات و خیانات بعضی از ملاها در این باب می باشد»

می گویم: این گفته که: «هشت رکعت نماز تراویح از سنت فعلی نبی اکرم ص صحیح و ثابت است» صحیح نیست، چون کمتر از هشت و بیشتر از آن نیز با سند صحیح از سنت فعلی نبی اکرم صلی الله علیه و سلم ثابت است. از اینجاست که شارحان حدیث و صاحب نظران معتقداند که در قیام رمضان عددی معین از جانب پیغمبر صلی الله علیه و سلم تعیین نیست. چرا شما آن را در هشت رکعت منحصر می دانید؟

نظریه ابن تیمیه در مورد تعداد رکعات تراویح

علامه ابن تیمیه رحمه الله می نویسد: «وأنه لا یتوقت فى قیام رمضان عدد فان النبى لم یوقت فیها عددا» (مجموع الفتاوى – (۲۳ / ۱۱۲) الفتاوى الکبرى – (۲ / ۲۴۵) در قیام رمضان عددی معین نیست، زیرا که پیغمبر صلی الله علیه و سلم عددی را معین نفرموده است.

نظریه قاضی شوکانی در مورد تعداد رکعات تراویح

قاضی شوکانی می فرماید: «وَالْحَاصِلُ أَنَّ الَّذِی دَلَّتْ عَلَیْهِ أَحَادِیثُ الْبَابِ وَمَا یُشَابِهُهَا هُوَ مَشْرُوعِیَّهُ الْقِیَامِ فِی رَمَضَانَ ، وَالصَّلَاهُ فِیهِ جَمَاعَهً وَفُرَادَى ، فَقَصْرُ الصَّلَاهِ الْمُسَمَّاهِ بِالتَّرَاوِیحِ عَلَى عَدَدٍ مُعَیَّنٍ ، وَتَخْصِیصُهَا بِقِرَاءَهٍ مَخْصُوصَهٍ لَمْ یَرِدْ بِهِ سُنَّهٌ . (نیل الأوطار – (۴ / ۳۳۳) خلاصه اینکه آنچه احادیث باب و آنچه مشابه آنست بر آن دلالت دارند جایز بودن قیام در رمضان، و نماز در رمضان با جماعت و تنها می باشد، پس منحصر نمودن نمازی که تراویح گفته می شود بر تعداد معینی و خاص گردانیدن آن به قراءت مخصوصی، در سنت در اینمورد چیزی وارد نشده است.

نظریه علامه محمد عبدالحی لکنوی در مورد تعداد رکعات تراویح

علامه محمد عبدالحی اللکنوی رحمه الله می فرماید: « فمن ظن أخذا من حدیث عائشه المذکور ههنا أن الزیاده على إحدى عشره بدعه فقد ابتدع أمرا لیس من الدین وقد فصلته فی رسالتی ” تحفه الأخیار “» (الموطأ – روایه محمد بن الحسن – (۱ / ۳۵۳) کسی که از حدیث عایشه رضی الله عنها که در اینجا ذکر شده (مراد کتاب مؤطا می باشد) گمان کند که اضافه بر یازده رکعت بدعت است، کاری را ایجاد نموده که از دین نیست، و من آن را در رساله ام به نام «تحفه الأخیار» توضیح داده ام.

نظریه علامه انور شاه کشمیری در مورد تعداد رکعات تراویح

علامه انورشاه کشمیری رحمه الله می فرماید: «وأمَّا عددُ رکعات التراویح، فقد جاء عن عمر على أنحاءٍ، واستقرَّ الأمر على العشرین مع ثلاث الوتر. ویُعْلَمُ من «موطأ مالک»: أنه خفَّف فی القراءه، وزاد فی الرکعات بتنصیف القراءه، وتضعیف الرکعات. وبعد ما تَلَقَّتْهُ الأمهُ بالقَبُول، لا بحثَ لنا أنه کان ذلک اجتهادًا منه، أو ماذا؟ ومَن ادَّعى العملَ بالحدیث، فأَوْلَى له أن یُصَلِّیها حتى یخشى فوت الفلاح، فإن هذه صلاه النبیِّ صلى الله علیه وسلّمفی الیوم الآخر. وأمَّا من اکتفى بالرکعات الثمانیه، وشذَّ عن السواد الأعظم، وجعل یَرْمِیهم بالبدعه، فَلْیَرَ عاقبته، والله تعالى أعلم». (فیض الباری شرح صحیح البخاری – (۵ / ۳۳۶)

اما تعداد رکعات تراویح، از عمر رضی الله عنه به چند روش روایت شده است، و امر بر بیست رکعت با سه وتر قرار گرفت. و از موطأ مالک دانسته می شود که حضرت عمر در قراءت تخفیف آورد و با نصف نمودن قراءت و دوچند نمودن رکعات، رکعات را اضافه نمود. و بعد از اینکه أمت آن را پذیرفت، برای ما بحثی وجود ندارد که این از حضرت عمر إجتهادی بود یا چه چیزی بود؟ و کسی که مدعی عمل به حدیث است، پس برایش سزاوار است که تراویح را تا وقتی بخواند که از فوت شدن خوردن سحری بترسد، زیرا که نماز آنحضرت صلی الله علیه و سلم در آخرین روز همین بود. و أما کسی که به هشت رکعت اکتفا نمود، و از سواد أعظم (یعنی عمل اکثر مسلمانان) جدا شد، و آنان را به بدعت متهم نمود، باید در عاقبت خود بیندیشد. و الله تعالی داناتر است.

پس معلوم شد که شارحان حدیث و متخصصان در این فن تراویح را در هشت رکعت منحصر نکرده اند و با توجه به جمیع روایات وارده در این بحث، به بیست رکعت قائل اند.

می گوید: «از کردار و فعل نبی اکرم با سند صحیح ثابت است که ایشان در ماه رمضان و غیر رمضان با هشت رکعت قیام اللیل می فرمودند».

می گویم: اولاً: این حدیث گرچه با سند صحیح ثابت است، لیکن در بیان مطلب صریح نیست. اگر حدیث صحیح و صریحی وجود داشت، اختلافی پیش نمی آمد و متخصصان در فن حدیث چنین فیصله نمی کردند که تعداد رکعات تراویح از پیغمبر صلی الله علیه و سلم ثابت نیست.

ثانیاً: در این حدیث آمده که پیغمبر صلی الله علیه و سلم این نماز را در رمضان و غیر رمضان می خواند، چرا شما آن را فقط در رمضان منحصر می دانید؟

ثالثاً: چرا أحادیث صحیح دیگر را که بیش از هشت رکعت از حضرت عایشه رضی الله عنها روایت شده ذکر نکردی؟ چنانکه از حضرت عایشه رضی الله عنها روایت است که فرمودند: « کَانَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ یُصَلِّی بِاللَّیْلِ ثَلَاثَ عَشْرَهَ رَکْعَهً ثُمَّ یُصَلِّی إِذَا سَمِعَ النِّدَاءَ بِالصُّبْحِ رَکْعَتَیْنِ خَفِیفَتَیْنِ . (صحیح البخاری ، بَاب مَا یُقْرَأُ فِی رَکْعَتَیْ الْفَجْرِ) حضرت عایشه رضی الله عنها می فرماید: رسول الله صلی الله علیه وسلم  در شب سیزده رکعت می خواند ، پس هرگاه به وقت صبح صدای اذان را می شنید دو رکعت خفیف می خواند. در این حدیث حضرت عایشه رضی الله عنها سیزده رکعت بدون از سنت صبح روایت نموده است.

رابعاً: حدیث حضرت عایشه رضی الله عنها حکایت عمل رسول الله صلی الله علیه و سلم است، فوقش استحباب آن تعداد ثابت می شود و این منافی جایز بودن غیر آن نیست.

خامساً: در هیچ حدیثی نیامده است که هشت رکعت تراویح در رمضان سنت است. شما سنت بودن آن را از کجا ثابت می کنید؟ لطفاً سنت را از قرآن و حدیث تعریف کنید؟

می گوید: «حدیث قولی از حضرت چیزی وارد نشده کلیه احادیث وارده در این بحث فعلی هستند».

می گویم: وقتی که کلیه احادیث وارده در این بحث فعلی هستند، کمتر از هشت رکعت و بیشتر از آن نیز با سند صحیح از احادیث فعلی آنحضرت صلی الله علیه و سلم ثابت است، پس چرا تراویح را در هشت رکعت منحصر می کنید؟ و فقط هشت رکعت را سنت می دانید، در حالیکه عمل آنحضرت در این مورد مختلف است و احادیث قولی هم چیزی وارد نشده است؟

علامه محمد عبدالحی لکنوی رحمه الله چه می فرماید؟

علامه محمد عبدالحی لکنوی رحمه الله می فرماید: « قوله : ما کان یزید … إلخ هذا بحسب الغالب وإلا فقد ثبت عنها أنها قالت : کان یصلی رسول الله صلى الله علیه و سلم ثلاث عشره رکعه من اللیل ثم صلى إحدى عشره رکعه وترک رکعتین ثم قبض حین قبض وهو یصلی تسع رکعات . أخرجه أبو داود . وثبت عنها : أنه صلى الله علیه و سلم کان یصلى ثلاث عشره رکعه أخرجه مالک . وثبت من حدیث زید بن خالد وابن عباس أیضا ثلاث عشره (الموطأ – روایه محمد بن الحسن – (۱ / ۳۵۳)المکتبه الشامله. این به اعتبار اکثر اوقات است، وگرنه از عایشه رضی الله عنها ثابت شده که فرمود: رسول الله صلی الله علیه و سلم در شب سیزده رکعت می خواند، سپس دو رکعت را ترک نمود و یازده رکعت خواند، سپس قبض روح شد و در این زمان نه رکعت می خواند. این حدیث را ابوداود روایت نموده است. نیز از روایت حضرت عایشه رضی الله عنها ثابت است که آنحضرت صلی الله علیه و سلم سیزده رکعت می خواند. این حدیث را امام مالک روایت نموده است. و از حدیث زید بن خالد و ابن عباس نیز سیزده رکعت ثابت شده است.

علامه ابن تیمیه رحمه الله چه می فرماید؟

علامه ابن تیمیه رحمه الله می فرماید: « فَإِنَّهُ قَدْ ثَبَتَ أَنَّ أبی بْنَ کَعْبٍ کَانَ یَقُومُ بِالنَّاسِ عِشْرِینَ رَکْعَهً فِی قِیَامِ رَمَضَانَ وَیُوتِرُ بِثَلَاثِ . فَرَأَى کَثِیرٌ مِنْ الْعُلَمَاءِ أَنَّ ذَلِکَ هُوَ السُّنَّهُ ؛ لِأَنَّهُ أَقَامَهُ بَیْن الْمُهَاجِرِینَ وَالْأَنْصَار وَلَمْ یُنْکِرْهُ مُنْکِرٌ . وَاسْتَحَبَّ آخَرُونَ : تِسْعَهً وَثَلَاثِینَ رَکْعَهً ؛ بِنَاءً عَلَى أَنَّهُ عَمَلُ أَهْلِ الْمَدِینَهِ الْقَدِیمِ . وَقَالَ طَائِفَهٌ : قَدْ ثَبَتَ فِی الصَّحِیحِ عَنْ عَائِشَهَ { أَنَّ النَّبِیَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ لَمْ یَکُنْ یَزِیدُ فِی رَمَضَانَ وَلَا غَیْرِهِ عَلَى ثَلَاثَ عَشْرَهَ رَکْعَهً } وَاضْطَرَبَ قَوْمٌ فِی هَذَا الْأَصْلِ لَمَّا ظَنُّوهُ مِنْ مُعَارَضَهِ الْحَدِیثِ الصَّحِیحِ لِمَا ثَبَتَ مِنْ سُنَّهِ الْخُلَفَاءِ الرَّاشِدِینَ وَعَمَلِ الْمُسْلِمِینَ . وَالصَّوَابُ أَنَّ ذَلِکَ جَمِیعَهُ حَسَنٌ کَمَا قَدْ نَصَّ عَلَى ذَلِکَ الْإِمَامُ أَحْمَد رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ وَأَنَّهُ لَا یتوقت فِی قِیَامِ رَمَضَانَ عَدَدٌ فَإِنَّ النَّبِیَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ لَمْ یُوَقِّتْ فِیهَا عَدَدًا وَحِینَئِذٍ فَیَکُونُ تَکْثِیرُ الرَّکَعَاتِ وَتَقْلِیلُهَا بِحَسَبِ طُولِ الْقِیَامِ وَقِصَرِهِ . فَإِنَّ النَّبِیَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ کَانَ یُطِیلُ الْقِیَامَ بِاللَّیْلِ حَتَّى إنَّهُ قَدْ ثَبَتَ عَنْهُ فِی الصَّحِیحِ مِنْ حَدِیثِ حُذَیْفَهَ { أَنَّهُ کَانَ یَقْرَأُ فِی الرَّکْعَهِ بِالْبَقَرَهِ وَالنِّسَاءِ وَآلِ عِمْرَانَ فَکَانَ طُولُ الْقِیَامِ یُغْنِی عَنْ تَکْثِیرِ الرَّکَعَاتِ } . مجموع فتاوى ابن تیمیه – (۵ / ۲۸۰)ِ

یقیناً ثابت شده است که أبی بن کعب با مردم در قیام رمضان با بیست رکعت قیام می فرمود و با سه رکعت وتر می خواند بسیاری از علماء معتقداند که سنت همین است، زیرا که در میان مهاجرین و انصار با آن تعداد قیام فرمود و هیچکس آن را انکار نفرمود، وبرخی دیگر سی و نه رکعت را مستحب دانسته اند، بنابر اینکه عمل أهل مدینه در قدیم همین بوده است، وگروهی می گویند در احادیث صحیح از عایشه رضی الله عنها روایت است که پیغمبر صلی الله علیه وسلم در رمضان و غیر رمضان بر سیزده رکعت اضافه نمی کرد و گروهی در این اصل دچار اضطراب شده اند، برای اینکه معتقداند که با آنچه از سنت خلفای راشدین و عمل مسلمین با حدیث صحیح ثابت است معارض می باشد، آنچه صحیح و درست است اینست که همه ی آنچه روایت شده خوب اند چنانکه امام أحمد رضی الله عنه بر آن تصریح نموده و اینکه در قیام رمضان تعدادی مشخص نشده است زیرا که پیغمبر صلی الله علیه و سلم در قیام رمضان تعدادی را مشخص ننموده است و در این وقت زیاد و کم نمودن رکعات به اعتبار طولانی بودن و کوتاه بودن قیام می باشد. زیرا که پیغمبر صلی الله علیه و سلم قیام را در شب طولانی می نمود، حتی در احادیث صحیح از آنحضرت صلی الله علیه و سلم از روایت حذیفه ثابت شده که آنحضرت در یک رکعت بقره و نساء و آل عمران را می خواند، لذا طولانی بودن قیام از زیاد کردن رکعات بی نیاز می نمود.

 

نظر بدهید!!!

نظر شما برای “پاسخنامه (قسمت اول)”

قالب وردپرس