»آخرین مطالب سایت
وبسایت رسمی مولانا عبدالصمد غیاثی
فتنه های عصر حاضر (بخش اول)

فتنه های عصر حاضر (بخش اول)

 

 

 

نحمده و نصلی علی رسوله الکریم اما بعد: أعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمان الرحیم قال الله تبارک و تعالی فی کتابه الحکیم «یَسْتَخْفُونَ مِنَ النَّاسِ وَلَا یَسْتَخْفُونَ مِنَ اللَّهِ وَهُوَ مَعَهُمْ إِذْ یُبَیِّتُونَ مَا لَا یَرْضَى مِنَ الْقَوْلِ وَکَانَ اللَّهُ بِمَا یَعْمَلُونَ مُحِیطًا» (۱۰۸) [النساء : ۱۰۸] (خیانت خود را) از مردم پنهان میکنند و از الله پنهان نمی کنند، زیرا که الله با ایشان است زمانی که شب می گذرانند با آن گفتار که الله نمی پسندد، و الله به آنچه انجام می دهند احاطه کننده است.
این آیه گرچه در مورد واقعه ای خاص نازل شده؛ اما آیات قرآن به سبب نزول خاص نیستند و حکمشان عام است و قرآن کتابی است که برای همه ی انسانها در هر زمانی راهنما است؛ لذا خداوند می فرماید: انسانهایی هستند که کارهای زشت خویش را از مردم پنهان می کنند و نمی خواهند دیگران از کردار زشت آنها با خبر باشند، لیکن نمی توانند از الله پنهان کنند چون الله در هر جا و در هر حال با آنها همراه و حاضر و ناظر است، آنگاه که شب را با کارهایی سپری می کنند که مورد پسند خدا نیست، و نه تنها در شب بلکه الله بر همه ی اعمال آنها احاطه ی کامل دارد و آنها را می داند، و روزی می آید که آنها سزای اعمال زشت خویش را خواهند دید.
امروزه ما مسلمانان به فتنه هایی مبتلا شده ایم که در قرون گذشته از آنها خبری نبوده و منتظر فتنه های بیشتری نیز باید باشیم، چون پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و سلم از این فتنه ها خبر داده اند و پیشگوئی فرموده اند، چنانکه در یک حدیث طولانی از فتنه ی دهیمآء خبر داده اند، فرمودند: « ثُمَّ فِتْنَهُ الدُّهَیْمَاءِ لَا تَدَعُ أَحَدًا مِنْ هَذِهِ الْأُمَّهِ إِلَّا لَطَمَتْهُ لَطْمَهً فَإِذَا قِیلَ انْقَضَتْ تَمَادَتْ» (سنن أبی داود – (۱۱ / ۳۱۶) و (مسند أحمد – (۱۲ / ۴۲۹) (المستدرک على الصحیحین للحاکم مع تعلیقات الذهبی فی التلخیص – (۴ / ۵۱۳) و قال هذا حدیث صحیح الإسناد و لم یخرجاه . تعلیق الحافظ الذهبی فی التلخیص : صحیح.
سپس فتنه ی دهیمآء می آید که هیچ احدی از این امت را ترک نمی کند مگر اینکه به او یک سیلی میزند؛ یعنی حصه ای از این فتنه به او هم میرسد و بی بهره نمی ماند و دهیمآء به صیغه ی تصغیر آورده شد، این بخاطر شدت این فتنه است نه به علت کوچک بودن و کم بودن آن، و این فتنه تمام شدنی نیست بلکه مداوم است و استمرار دارد و بسیار گسترده است، الدهیمآء به معنی سیاه و مراد فتنه ی است که مانند شب تاریک همه جا را فرا می گیرد.
«عن حذیفه قال : لیوشکن أن یصب علیکم الشر من السماء حتى یبلغ الفیافی ، قال : قیل : وما الفیافی یا أبا عبد الله ؟ قال : الارض القفر». (مصنف ابن أبی شیبه – (۸ / ۶۳۸)
از حضرت حذیفه رضی الله عنه روایت است که فرمود: بزودی از آسمان بر سر شما شر می بارد تا جایی که این شر به فیافی هم می رسد، راوی می گوید: پرسیدند، ای اباعبدالله فیافی یعنی چه؟ فرمود: بیابان خشک و خالی.
اکنون متوجه شدیم که این فتنه ی بزرگ و گسترده که هیچ احدی و هیچ خانه ای از سیلی او در امان نمانده است، همین اینترنت و ماهواره است که مانند شب تاریک حمله نموده و همه جا را فرا گرفته، حتی به دشت و بیابان هم فرود آمده است که بسیاری از دختران و پسران و زنان و مردان، مشغول چت و ارسال عکس و فیلم مبتذل و تحریک آمیز با جنس مخالف از طریق برنامه هایی از قبیل واتساپ، تلگرام و غیره می باشند، هر یک از زن و مرد جداگانه با دوستانش سرگرم است ، بسیاری از دختران از اینطریق به فساد کشانده شده اند و حیا و عفت خود را از دست داده اند و بسیاری از خانواده ها از هم متلاشی گشته اند و بسیاری از زنان از عدم محبت و عدم توجه و رعایت نکردن حقوق از طرف شوهران رنج می برند.

کلام پروردگار حق است، آنجا که فرموده است: «ظَهَرَ الْفَسَادُ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا کَسَبَتْ أَیْدِی النَّاسِ لِیُذِیقَهُمْ بَعْضَ الَّذِی عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ یَرْجِعُونَ (۴۱)» [الروم : ۴۱] فساد در خشکی و دریا (یعنی؛ در تمام دنیا) ظاهر شده است به سبب آنچه دستهای مردم کسب نموده اند، تا الله برخی از سزای کارهای شان را به آنها برساند، تا به سوی خدا برگردند و توبه کنند. وقال أبو العالیه: مَنْ عصى الله فی الأرض فقد أفسد فی الأرض؛ لأن صلاح الأرض والسماء بالطاعه؛ (تفسیر ابن کثیر – (۶ / ۳۲۰) ابوالعالیه در تفسیر این آیه می فرماید: هر کس روی زمین نافرمانی الله را بکند یقینا در زمین فساد کرده است؛ زیرا که اصلاح زمین و آسمان بوسیله ی طاعت و بندگی الله می باشد. یعنی؛ این همه مشکلات در دنیا از قبیل قتل و کشتار، امراض گوناگون، خشکسالی ومصیبتهای دیگر به سبب نافرمانی و بد عملی است که در روی زمین انجام می گیرد و الله به اینطریق سزای بدعملی آنها را در همین دنیا به آنها می رساند تا متوجه شوند و به سوی خدا برگردند. ادامه دارد ان شاءالله …..
نویسنده: مولوی عبدالصمد غیاثی

نظر بدهید!!!

نظر شما برای “فتنه های عصر حاضر (بخش اول)”

قالب وردپرس