»آخرین مطالب سایت
وبسایت رسمی مولانا عبدالصمد غیاثی
حکم نشستن دور قبر بعد از دفن میت

حکم نشستن دور قبر بعد از دفن میت

پرسش: آیا بعد از دفن میت دور قبر نشستن جایز است و ثبوت شرعی دارد یا جایز نیست و بدعت است؟ با دلیل بیان کنید.
پاسخ: نشستن بعد از دفن میت به اندازه ی کشتن یک شتر و تقسیم نمودن گوشت آن مستحب است و از احادیث صحیح ثابت است، چون به میت به سبب نشستن آنها و دعای تثبیت برای میت و خواندن قرآن، فایده می رسد و میت با آنها مانوس می گردد.
دلیل: حضرت عمرو بن عاص رضی الله عنه، در حالی که به حالت سکرات موت بود به فرزندش عبدالله گفت: «فَإِذَا أَنَا مُتُّ فَلَا تَصْحَبْنِی نَائِحَهٌ وَلَا نَارٌ فَإِذَا دَفَنْتُمُونِی فَشُنُّوا عَلَیَّ التُّرَابَ شَنًّا ثُمَّ أَقِیمُوا حَوْلَ قَبْرِی قَدْرَ مَا تُنْحَرُ جَزُورٌ وَیُقْسَمُ لَحْمُهَا حَتَّى أَسْتَأْنِسَ بِکُمْ وَأَنْظُرَ مَاذَا أُرَاجِعُ بِهِ رُسُلَ رَبِّی» (صحیح مسلم – (۱ / ۳۰۴)، (السنن الکبرى للبیهقی – (۴ / ۵۶) باب ما یقال بعد الدفن)
زمانی که من مردم هیچ نوحه خوانی و نه آتشی با من همراه نباشد، وقتی که مرا دفن کردید، پس بر من خاک بریزید، سپس دور قبر من به اندازه ای که شتری نحر شده و گوشتش تقسیم شود بمانید تا من با شما انس بگیرم، و نگاه کنم که با چه چیزی به رسولان پروردگارم مراجعه می کنم.
امام نووی رحمه الله می فرماید: در این حدیث فوایدی وجود دارد از آن جمله، اثبات فتنه ی قبر و سوال دو فرشته که آن مذهب اهل حق می باشد، و از آن جمله مستحب بودن ماندن کنار قبر بعد از دفن چند لحظه ای که در حدیث ذکر شده بخاطر آنچه ذکر شد. و نیز در این حدیث آمد است که میت در آنوقت صدای کسانی را که دور قبر هستند می شنود.
«فِیهِ فَوَائِد مِنْهَا إِثْبَات فِتْنَه الْقَبْر وَسُؤَال الْمَلَکَیْنِ وَهُوَ مَذْهَب أَهْل الْحَقّ ، وَمِنْهَا اِسْتِحْبَاب الْمُکْث عِنْد الْقَبْر بَعْد الدَّفْن لَحْظَه نَحْو مَا ذَکَر لِمَا ذَکَر . وَفِیهِ أَنَّ الْمَیِّت یَسْمَع حِینَئِذٍ مَنْ حَوْلَ الْقَبْر (شرح النووی على مسلم – (۱ / ۲۳۷) (باب الدعاء للمیت بعد دفنه والقعود عند قبره ساعه للدعاء لَهُ والاستغفار والقراءه)
این حدیث را حاکم در المستدرک نیز روایت کرده و امام ذهبی در مورد آن سکوت کرده و حکمی نداده است و این علامت صحت این حدیث است. «سکت عنه الذهبی فی التلخیص» (المستدرک على الصحیحین للحاکم مع تعلیقات الذهبی فی التلخیص – (۳ / ۵۱۲)
و امام احمد نیز آن را روایت نموده و شیخ شعیب الأرنؤوط گفته است: «حدیث صحیح وهذا إسناد حسن» این حدیث صحیح است و این اسناد هم حسن است. (مسند أحمد بن حنبل – (۲ / ۲۳۹)
دارالافتآء مدرسه دینی دارالقرآن سراوان

مولانا عبدالصمد غیاثی

نظر بدهید!!!

نظر شما برای “حکم نشستن دور قبر بعد از دفن میت”

قالب وردپرس