»آخرین مطالب سایت
وبسایت رسمی مولانا عبدالصمد غیاثی
از دانایان بپرسید

از دانایان بپرسید

خداوند می فرماید: «فَاسْأَلُوا أَهْلَ الذِّکْرِ إِنْ کُنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ»  [النحل : ۴۳] اگر شما نمی دانید از اهل علم بپرسید.
مفتی محمد شفیع رحمه الله مفتی اعظم پاکستان می نویسد: «طبق اسلوب قرآنی در حقیقت این ضابطه ای مهم است که عقلی و نقلی هم می باشد که چون کسی احکام را نمی داند از دانایان بپرسد و بر آنها عمل نماید و بر نادانان فرض است که بر طریق نشان دادن دانایان عمل کنند که تقلید گفته می شود و این حکم روشن قرآن هم می باشد و عقلا هم برای اشاعه ی عمل غیر از این صورتی دیگر نمی تواند وجود داشته باشد. و در امت از عهد صحابه تا به امروز بدون اختلاف روی این ضابطه عمل شده است و کسانی که منکر تقلید هستند این نوع از تقلید را انکار نمی کنند. (تفسیر معارف القرآن، ج۸، ص۴۰)
شیخ عبد الرحمن بن ناصر السعدی در تفسیرش معروف بـ (تیسیر الکریم الرحمن فی تفسیر کلام المنان) می نویسد: «وأفضل أهل الذکر أهل هذا القرآن العظیم، فإنهم أهل الذکر على الحقیقه، وأولى من غیرهم بهذا الاسم، ولهذا قال تعالى: { وَأَنزلْنَا إِلَیْکَ الذِّکْرَ } أی: القرآن الذی فیه ذکر ما یحتاج إلیه العباد من أمور دینهم ودنیاهم الظاهره والباطنه. (تفسیر السعدی – (۱ / ۴۴۱)
و بهترین اهل ذکر اهل این قرآن عظیم الشأن هستند، زیرا در حقیقت اهل ذکر اینهایند، و از دیگران به این اسم سزاوارتراند، از اینجاست که خداوند می فرماید: { وَأَنزلْنَا إِلَیْکَ الذِّکْرَ } و ما به سوی تو ذکر را نازل کردیم، یعنی قرآن را که در آن آنچه بندگان از امور ظاهری و باطنی در دین و دنیا به آن نیاز دارند موجود می باشد .
شیخ ابن عثیمین می نویسد: «ولیس معنى ذلک أننا نذم التقلید مطلقاً؛ التقلید فی موضعه هو الواجب؛ لقوله تعالى: {فاسألوا أهل الذکر إن کنتم لا تعلمون}». [النمل: ۴۳ (تفسیر القرآن للعثیمین – (۳ / ۱۸۷) آنچه ما گفتیم به این معنی نیست که ما تقلید را مطلقا خراب بدانیم، تقلید در جای خویش واجب است، چون خداوند می فرماید: {فاسألوا أهل الذکر إن کنتم لا تعلمون}.
شیخ جزائری می نویسد: «وجوب سؤال أهل العلم على کل من لا یعلم أمور دینه من عقیده وعباده وحکم. (أیسر التفاسیر للجزائری – (۲ / ۳۰۱) وجوب سوال نمودن اهل علم بر هرکس که امور دین خود را از عقیده و عبادت و حکم نمیداند، (از این آیه فهمیده می شود).
قاضی محمد ثناء الله رحمه الله بیهقی وقت می نویسد: «وفى الآیه دلیل على وجوب المراجعه إلى العلماء للجهال فیما لا یعلمون وان الاخبار مفیده للعلم ان کان المخبر ثقه یعتمد علیه. (التفسیر المظهرى ـ موافقا للمطبوع – (۱ / ۲۰۶۱)
در این آیه بر وجوب مراجعه به علمآء برای کسانی که نمی دانند در مسائلی که نمی دانند دلیل است، و اینکه اگر خبر دهنده ثقه و معتبر باشد، خبر دادن مفید علم می باشد.
سید محمود آلوسی بغدادی رحمه الله می نویسد: «واستدل بها أیضاً على وجوب المراجعه للعلماء فیما لا یعلم . (تفسیر الألوسی – (۱۰ / ۱۷۲) از این آیه بر وجوب مراجعه به علماء در مسایلی که نمیداند، نیز استدلال شده است.
قاضی بیضاوی رحمه الله می نویسد: «وعلى وجوب المراجعه إلى العلماء فیما لا یعلم» . (تفسیر البیضاوی – (۳ / ۳۴۳) و بر وجوب مراجعه به علمآء در مسایلی که نمیداند، (دلالت می کند

نویسنده: مولانا عبدالصمد غیاثی

نظر بدهید!!!

نظر شما برای “از دانایان بپرسید”

قالب وردپرس